روش های صادرات انرژی های تجدیدپذیر

روش های صادرات انرژی های تجدیدپذیر

شرکت بهینه سازی انرژی کیاشید در زمینه نیروگاهی و برق فعالیت دارد و این شرکت ارائه دهنده اخبار و مقالات معتبر و رسمی در زمینه صادرات برق تولیدی می باشد.

صادرات برق تولیدی

صادرات برق تولیدی از انرژی‌های ‌نو به ‌دلیل اینکه برای نخستین بار در کشور مطرح شد سئوالات زیادی برای تولید کنندگان به‌همراه داشت و علاوه برآن نیاز به هماهنگی های زیادی بود بر همین اساس کارگروهی توسط ریاست سازمان ساتبا برای پیگیری کارها تشکیل شد و اقدام های لازم درحال رسیدگی است.

در حال حاضر در حوزه شرق کشور بزرگترین حوزه‌های بادخیز جهان را با ظرفیت بیش از ۴۰ مگاوات داریم به همین دلیل در تلاش هستیم که با حمایت‌های زیادی که از بخش خصوصی در ساخت تجهیزات و سرمایه‌ گذاری داریم سیاست‌گذاری‌های نوینی را اجرایی کنیم.

در حال حاضر ۴۲ درصد ظرفیت نیروگاه‌های تجدیدپذیر کشور به واحدهای خورشیدی، ۴۱ درصد مربوط به نیروگاه‌های بادی و حدود هشت درصد نیز مربوط به سایر نیروگاه‌های تجدیدپذیر است ولی برای بلندمدت حدود ۵۰ درصد سهم نیروگاه‌های تجدیدپذیر ما خورشیدی، ۴۰ درصد بادی و ۱۰ درصد نیز مربوط به سایر نیروگاه‌های واحدهای تجدیدپذیر خواهد بود.

 از سال ۱۳۸۳ تا ۱۳۹۵ به مدت ۱۲ سال در شناسایی پتانسیل‌های بادی ایران پژوهش صورت گرفته است و در این زمینه سه کانال بسیار ویژه در شرق ایران داریم که بخشی از آن مربوط به شمال زابل با قابلیت احداث ۳۰۰۰ مگاوات نیروگاه بادی است.

کانال خواف

یکی دیگر از این کانال‌ها، کانال خواف است که یکی از بی‌نظیرترین بادهای جهان را به خود اختصاص داده و این کانال پتانسیل توسعه بیش از ۱۰۰۰ مگاوات نیروگاه را دارد، پروژه ۵۰ مگاواتی در این منطقه کلنگ‌زنی شده و قابلیت احداث چند هزار مگاوات نیروگاه بادی را داراست. علاوه بر این منطقه بادی دورو نیز یکی دیگر از کانال‌های مطرح در این حوزه است که پروژه ۵۰ هزار مگاواتی در این منطقه کلنگ‌زنی شده و قابلیت احداث چند هزار مگاوات نیروگاه بادی را دارد.

ایران کشوری است که از لحاظ انرژی‌های نو همچون خورشیدی و بادی پتانسیل‌های بالایی داشته و پرونده استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر از سوی دولت به صورت جدی درحال پیگیری است و تخمین زده می‌شود با شرایط فعلی بین ۱۵ تا ۲۰ هزار مگاوات ظرفیت قابل نصب نیروگاه‌های بادی که صرفه اقتصادی دارند، در ایران وجود داشته باشد. در این راستا، طبق آخرین آمار میزان تولید انرژی‌های تجدیدپذیر در ایران در شهریورماه به ۸۴۱ مگاوات رسیده که نسبت به مردادماه، ۱۰.۵ درصد افزایش داشته است.

بر این اساس، آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) اعلام کرده ظرفیت نیروی تجدیدپذیر جهانی تحت تاثیر نصب تاسیسات فوتوولتائیک خورشیدی در خانه‌ها، ساختمان‌ها و صنعت، تا پنج سال دیگر ۵۰ درصد رشد خواهد کرد. در این راستا با توجه به این‌که ضریب بار تولیدی این نیروگاه‌ها در ایران نسبت به میانگین جهانی بالاتر است، دولت درصدد توسعه بیش‌تر این انرژی پاک است و طبق برآوردها بیش از ۱۵۰ هزار مگاوات ظرفیت احداث نیروگاه‌های خورشیدی در کشور وجود دارد.

به طوری کلی با توجه به پتانسیل موجود در کشورمان حدود ۹۰ درصد تامین برق از تجدیدپذیرها در ایران متعلق به نیروگاه‌های خورشیدی و بادی و کمتر از ۱۰ درصد آن متعلق به نیروگاه‌های زیست توده، آبی کوچک و سایر استعدادهای انرژی‌های تجدیدپذیر و پاک است.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.