برق رایگان به چه کسانی تعلق میگیرد

برق رایگان به چه کسانی تعلق میگیرد

شرکت بهینه سازی انرژی کیاشید در زمینه نیروگاهی و برق فعالیت دارد و این شرکت ارائه دهنده اخبار و مقالات معتبر و رسمی در زمینه برق رایگان می باشد.

رایگان شدن برق مصرفی

رضا اردکانیان ‌وزیر نیرو از «رایگان شدن» هزینه برق مصرفی خانوارهای با «مصرف کم» خبر داده است. این اقدام در پی مصوبه دو روز پیش هیات وزیران صورت می‌گیرد که بر اساس آن، «هزینه برق ۸.۴ میلیون مشترک برق که مصرف برق آنها پایین‌تر از میانگین مصرف خانوار است؛ رایگان خواهد شد.»

 وزارت نیرو در سه سال گذشته طرح‌های تشویقی مختلفی برای عبور از پیک بار اجرا کرده است، چرا که در تابستان مصرف برق افزایش بسیاری می‌یابد و نیروگاه ها با چالش های متعددی دست و  پنجه نرم می کنند حتی ممکن است همچون سال ۱۳۹۷ خاموشی های برنامه ریزی شده نیز مهمان خانه ها شود. از این رو برای جلوگیری از این مساله و تامین برق  پایدار، وزارت نیرو فرهنگ سازی را مهم دانسته و در سال های اخیر نیز برنامه هایی را برای آن در نظر گرفته که تازه ترین آن طرح برق امید است.

تقسیم بندی مشترکین خانگی

در حال حاضر ۳۰ میلیون مشترک خانگی در کشور وجود دارد که در دو دسته “زیرالگو” و “بیش ازالگو” تقسیم بندی شده اند که برای هرکدام تعرفه خاصی تعریف شده است. در این بین ۸۵ درصد از مشترکان زیرالگو برق مصرف می‌کنند و تنها ۱۵ درصد بالاتر از الگوهای تعیین شده مصرف دارند، در طرح برق امید مشترکان زیرالگو هم به دو دسته خوش مصرف و کم مصرف تقسیم بندی می‌شوند.

دولت از طرفی می‌گوید کسری زیادی در سال 99 دارد و از طرفی می‌خواهد برق مجانی به 30 میلیون نفر بدهد. این بخشش حقوق دولتی که خلاف قانون محاسبات عمومی است، با ادعای کسری بودجه نمی خواند.  8/5 میلیون مشترک کم مصرف در کشور وجود دارد. دولت با چه محاسبه ای به این نتیجه رسیده که این مقدار مشترک برق 30 میلیون نفر را در بر می گیرد؟به نظر می رسد قبل از این تصمیم در مورد حداقل محاسبات آن با کارشناسان دیوان محاسبات باید مشورت می شد. ضمن اینکه تصویب نامه های دولت باید به تصویب رییس مجلس برسد تا خلاف قوانین کشور نباشد.

تعرفه گذاری برق

اصلی ترین چالش در تعرفه گذاری‌ برق (و به طور کلی تعرفه حامل های انرژی) نبود یک سازو کار پویا، دارای منطق مشخص و در عین حال ثابت در تعرفه گذاری است. لذا اقدام کلیدی در این زمینه، «اصلاح ساختار تعرفه ها» و افزایش پایه نرخ برق مشترکین پرمصرف مطابق با آن است. با این اقدام، نه تنها خانوارهای کم مصرف به طور قطعی از برق رایگان بهره مند خواهند شد، بلکه با واقعی شدن قیمت برق در پله های بالای مصرف، یارانه پنهان کاهش یافته و درآمد دولت از این محل افزایش خواهد یافت. اندیشکده اقتصاد مقاومتی آماده است در این زمینه، الگوی پیشنهادی خود که پیش از این در اختیار مقامات دولتی قرار گرفته بود را مجددا ارائه نماید.

۸.۴ میلیون خانوار در کشور مشمول برق رایگان هستند

وزیر نیرو با بیان اینکه کم‌مصرف‌ها در حوزه انرژی از تخفیف صددرصدی برخوردار می‌شوند، می‌گوید: مطابق آمار بر‌اساس الگوی مصرف، حدود ۸ میلیون و ۴۰۰ هزار خانوار جزو مشترکان کم مصرف هستند.

اردکانیان با اشاره به مصوبه اخیر دولت مبنی بر رایگان شدن برق ۳۰ میلیون نفر در کشور اظهار کرد: «اصل این طرح در جهت اصلاح مصرف است و بر این اساس مصرف‌کنندگان در بخش خانگی به سه دسته «خوش مصرف‌ها» با حدود ۱۶.۵ میلیون مشترک خانگی، «کم‌مصرف‌ها» و «پرمصرف‌ها» تقسیم شده‌اند.»

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.