روش های تامین سوخت نیروگاه ها

روش های تامین سوخت نیروگاه ها

شرکت بهینه سازی انرژی کیاشید در زمینه نیروگاهی و برق فعالیت دارد و این شرکت ارائه دهنده اخبار و مقالات معتبر و رسمی در زمینه احداث نیروگاه می باشد.

سالیانه در فصل گرم، بالای ۹۰ درصد سوخت نیروگاه ها از گاز طبیعی تامین می شود، اما در فصل سرد، با توجه به نیاز بیشتر بخش خانگی به گاز طبیعی ، مصرف نیروگاه ها محدود می شود و نیروگاهها به دلیل همین محدودیت،‌ به استفاده از نفت گاز روی می آورند.

گاز طبیعی مشترکان خانگی

به گفته وی، اکنون با توجه به سرمای زود رس در آبان امسال و افزایش مصرف گاز طبیعی از سوی مشترکان خانگی، استفاده از گاز طبیعی برای نیروگاه ها محدود شده که مسوولان وزارت نفت قول داده اند به زودی محدودیت برطرف شود.

اوج مصرف برق

هم‌اکنون روزانه ۲۴۰ میلیون مترمکعب گاز به نیروگاه‌ها تحویل می‌شود، این رقم در هفته گذشته ۲۰۰ میلیون متر مکعب در روز بوده است و طبق گفته جمشیدی‌دانا – مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران – پیش‌بینی می‌شود که در اوج مصرف برق در مرداد و شهریور، نیروگاه‌ها روزانه ۳۱۰ میلیون مترمکعب گاز نیاز داشته باشند که این عدد با توجه به ظرفیت شبکه، به‌راحتی از سوی شرکت ملی گاز قابل تأمین است.

6 نیروگاه کشور( نیروگاه توس، خراسان، نکا، شهید رجایی، سهند و تبریز) مجبور به استفاده از سوخت مازوت شدند که به دلیل برودت هوا تأمین سوخت گاز نیروگاه‌ها کاهش یافته است و گازرسانی به نیروگاه به میزان 50 درصد کاهش یافته است.

وزارتخانه‌های نفت و نیرو در فصل زمستان نیز همکاری‌های خوبی برای تأمین سوخت کشور انجام داده بودند و با بهره گیری از تجارت گذشته، هم اکنون در حال برنامه ریزی برای استفاده از واحدهای نیروگاهی احداث شده توسط وزارت نفت هستیم.

احداث نیروگاه

برخی از واحدهای پتروشیمی و پالایشگاهی کشور به منظور تأمین نیاز داخلی برق خود اقدام به احداث نیروگاه کرده بودند که پس از هماهنگی و تعامل برای و بررسی فنی نحوه اتصال نیروگاه‌های وزارت نفت به شبکه، از ظرفیت‌های مذکور برای تأمین برق کشور در پیک تابستان کمک گرفته شود.

 بررسی ها نشان می دهد بخش نیروگاهی کشور با کمبود سوخت مواجه شده و در شرایطی که تخصیص سوخت گاز به نیروگاهها با محدودیت شدید مواجه بوده، سوخت مایع نیز به اندازه کافی در اختیار نیروگاهها قرار نداشته و این کسری تولید برق ناشی از کمبود سوخت به دلیل نرسیدن سوخت مایع به اندازه مورد نیاز به نیروگاهها بوده است‌.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.